W większości domów najpopularniejszym rozwiązaniem jest najprostszy system wentylacji naturalnej. Co zyskasz, gdy ją zmechanizujesz?


Wentylacja grawitacyjna nie wymaga instalacji żadnych urządzeń. Działa za sprawą naturalnej siły wyporu, która spowodowana jest różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu, co specjaliści nazywają tzw. efektem kominowym. Nie obowiązują żadne przepisy, które wymuszałyby zastosowanie konkretnego rodzaju nawiewu w domu. Warto jednak poznać korzyści, jakie daje wentylacja mechaniczna.


Dlaczego wentylacja w zimie jest tak ważna?


W okresie jesienno-zimowym mieszkania i domy są zwykle ogrzewane. Powietrze nieustannie się miesza. „Zużyte” usuwane jest na zewnątrz, a świeże wprowadzane do mieszkania lub domu. Warto pamiętać, że zanim trafi one do pomieszczeń, powinno być ogrzane.


W budynkach energooszczędnych znaczna część ciepła zużywanego na ogrzewanie, wykorzystywana jest do podniesienia temperatury powietrza w wentylacji. Proces pozwala efektywnie wykorzystać wyprodukowane ciepło. Pamiętaj, że nie można blokować procesu wymiany powietrza, ponieważ pogarsza to jego jakość wewnątrz nieruchomości.


Wentylacja w zimie odpowiada za sprawną wymianę powietrza. Bez niej w domu rozwijałyby się bakterie i wirusy, a zapachy z czasem stałyby się nie do zniesienia. Szczelne okna i drzwi, które chronią przed ubytkami ciepła, są skuteczną barierą dla ruchu powietrza, co dodatkowo odcięłoby mieszkańców od jego świeżej porcji z zewnątrz. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikać takich sytuacji.


Wentylacja w domu – grawitacyjna czy mechaniczna?


Planując budowę domu, musisz wybrać pomiędzy jednym z systemów wentylacyjnych. Nie możesz stworzyć zapasowego rozwiązania, tak „na wszelki wypadek”. Cyrkulacja powietrza w domu będzie sprawnie działać zarówno przy tańszym wariancie grawitacyjnym, jak i droższym z systemem rekuperacji (odzyskiwania energii).


Wentylacja naturalna do sprawnego funkcjonowania potrzebuje jedynie nawiewników i kominów. W przypadku rozwiązania mechanicznego niezbędne są dodatkowe nakłady finansowe, ale system będzie dla Ciebie bardziej komfortowy i zmniejszy koszty eksploatacji domu.


Na etapie planowania budowy domu należy pomniejszyć koszty instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła o wydatki, które dzięki niej unikniesz. Zalicza się do nich budowę kominów wentylacyjnych (i ewentualnie nasady), a także montaż okien z nawiewnikami.


Wentylacja grawitacyjna – naturalna cyrkulacja powietrza w domu

Kominy są najważniejszym elementem systemu wentylacji pomieszczeń. To one zapewniają cyrkulację powietrza w domu. Jak ten proces się odbywa? Cieplejsze powietrze jest lekkie. Zimne z kolei jest cięższe i kiedy opada, zaczyna wypierać ciepłe ku górze, które trafia do systemu nawiewu. Przez otwory wentylacyjne (nawiewniki) i szczeliny napływa chłodniejsze powietrze, co zamyka pewien cykl.


Niestety, gdy temperatury na zewnątrz i wewnątrz się zrównują, wówczas wentylacja w domu staje się mało wydajna. Wiosną i latem, gdy jest ciepło, za wymianę powietrza odpowiada głównie wiatr, a jeśli tego brakuje, proces zachodzi bardzo wolno. Z kolei zimą podmuchy bywają zbyt intensywne, co sprawia, że cyrkulacja powietrza w domu przyśpiesza, a to zwiększa zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nieruchomości, a więc rosną koszty.


Zaletą wentylacji grawitacyjnej jest jej prostota. System nie ma mechanizmów, które wymagałyby zasilania i elementów mogących się zepsuć. Rozwiązanie jest tanie i dlatego najczęściej wybierane przez inwestorów. Niestety tego rodzaju wentylacja w domu nie daje pełnej kontroli nad cyrkulacją powietrza. Możesz ograniczyć jej wydajność, zamykając nawiewniki lub kratki wentylacyjne. Jednak, gdy zechcesz ją zwiększyć, będziesz musiał otworzyć okna.


Cyrkulacja powietrza w domu pod kontrolą! System mechaniczny


Uniezależnij się od warunków atmosferycznych i decyduj o przepływie powietrza w Twojej nieruchomości. Pomoże w tym wentylacja mechaniczna, która za pośrednictwem wentylatorów, wymusza ruch powietrza. Urządzenia zapewniają przepływ określonej ilości powietrza, którą łatwo dostosujesz do wielkości i przeznaczenia danego pomieszczenia. Wentylacja w domu może przyśpieszyć (zwiększa swoją wydajność), gdy pojawi się potrzeba szybkiego przewietrzenia np. podczas gotowania w kuchni.


Najprostszym, a zarazem najpopularniejszym rozwiązaniem jest system wyciągowy. Wentylatory instaluje się w miejsce kratek wentylacyjnych, bezpośrednio na wlotach przewodów. Dzięki temu nawiew w domu wspierany urządzeniem mechanicznym usprawni obieg powietrza.


Na etapie budowy domu możesz postawić na system centralny. Odpowiednio rozmieszczone przewody wentylacyjne dają możliwość zainstalowania jednego wentylatora, który obsłuży wszystkie pomieszczenia. Zwykle montuje się go na zewnątrz domu np. na dachu, aby odgłosy pracy nie przeszkadzały domownikom. Wentylacja w zimie poradzi sobie z niskimi temperaturami, a sprzęt wytrzyma nawet duże mrozy.


Wentylacja w zimie, jak i latem będzie pracowała według Twoich preferencji. Jeżeli zajdzie taka potrzeba łatwo ograniczysz przepływ powietrza, stosując odpowiedni układ sterowania wentylatorami. Wydajność całego systemu łatwo dostosujesz do jego jakości. Czujniki wykryją wilgotność powietrza i stężenie CO2, a dzięki nawiewnikom z zaworem termostatycznym automatycznie zmniejszy się stopień ich otwarcia, gdy na zewnątrz zacznie robić się chłodniej.


Ile kosztuje mechaniczna wentylacja w domu?


System wentylacji z dobrej klasy rekuperatorem dla domu o średniej wielkości to wydatek rzędu 20 tys. zł, a dla większej nieruchomości około 30 tys. zł. Cena wzrasta, gdy infrastrukturę uzupełnisz o gruntowy wymiennik ciepła i dodatkowe filtry oczyszczające powietrze, jednak warto o nich pomyśleć. Pozbędziesz się smogu i alergenów, co dodatkowo podnosi komfort we wnętrzu. Dobre rozwiązanie dla osób, które mają alergię lub, gdy w domu są zwierzęta


Wentylacja w domu – dlaczego jest tak ważna?


Cyrkulacja powietrza wewnątrz nieruchomości pozwala usunąć część wirusów i bakterii, a także zapachów. Brak tego rodzaju infrastruktury doprowadziłby do gromadzenia się CO2 i zużycia tlenu. Dlatego każda nieruchomość musi mieć wentylację. Od Ciebie zależy czy będzie to system naturalny – bez możliwości regulacji, czy mechaniczny, gdzie masz wpływ na intensywność pracy. Całość wzbogacona o czujniki i filtry sprawia, że powietrze we wnętrzu jest dużo czystsze, co poprawia komfort Twój i pozostałych mieszkańców.