Systemy wentylacyjne wykorzystują czyste (przefiltrowane), osuszone i schłodzone (tj. uzdatnione) powietrze zewnętrzne do odnowienia powietrza w pomieszczeniu. Różnica temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz rur sprawia, że ​​kondensacja na rurach i sprzęcie jest jednym z najczęstszych problemów. Właściwa izolacja urządzeń oraz zastosowanie preizolowanych rurociągów TQ-Air sprawia, że ​​system jest trwały, bezpieczny i wydajny. Coraz więcej użytkowników i dostawców wysokiej klasy urządzeń HRV odkrywa wartość i jakość rozwiązań rurowych TQ-Air. System TQ-Air może być stosowany we wszystkich typach systemów wentylacyjnych, HRV i HVAC. Elementy są łatwe w montażu i skracaniu. Dzięki temu układ pozostaje całkowicie szczelny [3].

W systemach wentylacji i klimatyzacji ochrona przed kondensacją jest ważną funkcją izolacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku odcinków rur, na których stosowane są media zimne w pomieszczeniach ciepłych oraz media ciepłe w pomieszczeniach nieogrzewanych [2].

Zalety wentylacji preizolowanej.

Systemy wentylacyjne odświeżają powietrze w pomieszczeniach czystym (przefiltrowanym), osuszonym i schłodzonym (tj. klimatyzowanym) powietrzem z zewnątrz. Różnica temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz i na zewnątrz kanałów powoduje, że kondensacja na kanałach i jednostce jest jednym z najczęstszych problemów. Odpowiednia izolacja urządzenia oraz zastosowanie preizolowanych kanałów TQ-Air sprawia, że system jest trwały, bezpieczny i wydajny. Coraz więcej użytkowników i dostawców wysokiej klasy jednostek HRV odkrywa wartość i jakość rozwiązań kanałowych TQ-Air. Systemy TQ-Air mogą być stosowane we wszystkich typach systemów wentylacyjnych, HRV i HVAC. Elementy są łatwe do zamontowania i skrócenia. Dzięki temu system pozostaje całkowicie hermetyczny[3].

W przypadku instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych ważną funkcją izolacji jest ochrona przeciwkondensacyjna. Jest ona szczególnie istotna na odcinkach przewodów z zimnym medium w ciepłym pomieszczeniu oraz z ciepłym medium w pomieszczeniu nieogrzewanym[2].

Zastosowania wentylacji preizolowanej w różnych gałęziach przemysłu.

Reasumując powyższe, fabrycznie przygotowane przewody wentylacyjne preizolowane, są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem w budownictwie. Biorąc pod uwagę fakt, iż zaspokojenie zapotrzebowania na fachowców, staje się coraz większym wyzwaniem dla firm, rozwiązania pozwalające na ograniczenie prac prowadzonych na terenie budowy, będą coraz bardziej pożądane[4].

Systemy wentylacyjne z tworzyw sztucznych znajdują szerokie zastosowanie wielu dziedzinach i branżach, wszędzie gdzie tradycyjnie wykorzystywane materiały, jak blacha ocynkowana czy kwasoodporna, stają się niewystarczające ze względu na swoje ograniczenia. Klasyczne obszary, gdzie wykorzystuje się tworzywa sztuczne to laboratoria, przemysł chemiczny czy pomieszczenia o wysokiej klasie czystości[5].